„Turystyczna Szkoła”

14.09.21 | Bez kategorii

W dniu 13 września odbyła się inauguracja projektu „Turystyczna Szkoła” – Mobilne Centrum Edukacji realizowanego przez Polską Organizację Turystyczną we współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwem Edukacji i Nauki, która miała miejsce w Zespole Szkół Hotelarsko – Turystycznych im. Władysława Zamoyskiego w Zakopanem. W trakcie tego wydarzenia odbyła się także konferencja prasowa z udziałem Rafała Szlachty – prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej, Piotra Bąk – starosty powiatu tatrzańskiego, Zdzisława Króżela – dyrektora Zespołu Szkół Hotelarsko Turystycznych w Zakopanem, Romana Dziedzica – prezesa Fundacji GOPR oraz Grzegorza Pawlika – zastępcy prezesa Fundacji.

– Bon turystyczny w połączeniu z Mobilnym Centrum Edukacji, który będzie we wszystkich regionach turystycznych pokazywał jakie są możliwości technologiczne zwiedzania, możliwości technologiczne zainteresowania młodego człowieka podróżowaniem po kraju, stworzy dodatkowy impuls do wypoczywania w Polsce – mówił Andrzej Gut-Mostowy

Mobilne Centrum Edukacji to nowoczesna, multimedialna przestrzeń, która pozwala na naukę poprzez zabawę i ma na celu promowanie i wspieranie krajowej turystyki. Skorzystać z niej będą mogły dzieci i młodzież ze szkół podstawowych, które przywita na wejściu humanoidalny robot. Odwiedzający MCETS będą mogli skorzystać m.in. z aplikacji wykorzystujących augmented reality, stołów multimedialnych, tabletów z aplikacjami, czy rozwiązań virtual reality pozwalających na wirtualne zwiedzanie. Nie zabraknie także tradycyjnych gier i zabaw, takich jak choćby kompletowanie plecaka turystycznego, testowanie sprzętu rekreacyjnego, kompletowanie apteczki turystycznej czy nauka korzystania z kompasu.Zaszczepienie w dzieciach i młodzieży chęci podróżowania po naszym kraju, zainteresowanie naszą kuchnią i tradycją było sednem tego projektu.

– Chcemy docierać z opowieścią o polskich walorach turystycznych do szkół w całym kraju,
a przy tym edukować dzieci i młodzież. Liczymy na to, że dzieci zachęcone tym co zobaczą, wrócą do domu i będą wiercić rodzicom przysłowiową dziurę w brzuchu, żeby je zabrali lub wysłali na wycieczkę. Jestem przekonany, że w ten sposób zaszczepimy bakcyla podróżowania w młodym pokoleniu – mówił Rafał Szlachta, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

W kolejnym etapie projektu Mobilne Centrum Edukacji – Turystyczna Szkoła zostanie uruchomiona strona internetowa zawierająca kompendium wiedzy i materiały dydaktyczne dotyczące turystyki oraz bezpieczeństwa w czasie podróży. Dostępna będzie także baza scenariuszy wycieczek szkolnych – jedno i kilkudniowych.

Po zakończeniu ekspozycji w Zakopanem, Turystyczna Szkoła wyruszy do Starego Sącza, gdzie będzie gościć w nabliższy czwartek i piątek.

Skip to content