Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, skierował list do branży turystycznej z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego.

Szanowni Państwo,

21 lutego jak co roku obchodzimy Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego, który został ustanowiony podczas III Konwencji Światowej Federacji Stowarzyszeń Przewodników Turystycznych w Nikozji na Cyprze w 1989 roku. Założeniem tego święta jest zaprezentowanie lokalnej społeczności charakteru pracy przewodnika turystycznego oraz podkreślenie wartości tego zawodu zarówno w obsłudze turystów, jak i promocji miasta oraz regionu.

Dzięki pracy wielu przewodników turystycznych odkrywamy prawdziwe atrakcje turystyczne w naszych małych ojczyznach. Pięknie pokazać świat to wielka i trudna sztuka. Ale jeśli ktoś posiądzie tę umiejętność, jest nieocenionym wychowawcą, nauczycielem, ambasadorem regionu i kraju.

Przewodnicy turystyczni to istotna grupa kadry turystycznej, a ich praca powinna być zauważana i doceniana. W trudnym czasie pandemii COVID-19 promowanie pracy przewodników turystycznych jest znacznie utrudnione, wszyscy mamy jednak nadzieję, że ten czas niebawem przeminie i przewodnicy w pełni powrócą do swojej przewodnickiej aktywności.

Z okazji  Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego składam wszystkim przewodnikom turystycznym w Polsce serdeczne gratulacje i podziękowania za lata wytężonej i niezwykle owocnej pracy na rzecz popularyzacji turystyki, pokazywania piękna i atrakcyjności naszego kraju, jego bogatej historii, kultury oraz różnorodnej przyrody. Życzę Państwu satysfakcji z pracy i niesłabnącej pasji turystycznej, wielu wspaniałych wędrówek, niezwykłych przeżyć i ciekawych spotkań na turystycznych szlakach.

Skip to content