Poznaliśmy trasę 39. Karpackiego Wyścigu Kurierów pamięci Wacława Felczaka. Jedyny polski etap wyścigu zostanie rozegrany 2 maja 2022 r. na trasie od Piwnicznej-Zdroju do Niedzicy. Na uczestników etapu czekać będzie siedem górskich premii: Skrudzina, Szczereż, Modyń, Przełęcz Knurowska, Falsztyn, Sromowce Wyżne, Przełęcz Snozka. Będzie to znakomita okazja, aby uczestnicy wydarzenia poznali turystyczne walory Małopolski.

– Wydarzenia sportowe mają ogromny potencjał w promocji turystycznej naszego kraju. Wszystkie duże imprezy sportowe są również dobrą motywacją do przyjazdu do Polski, dlatego Polska Organizacja Turystyczna chętnie wykorzystuje je do promocji krajowej turystyki. Trasa tegorocznego Wyścigu Kurierów będzie prowadzona pięknymi trasami, po atrakcyjnych krajobrazowo terenach. Karpaty są obszarem z dużym potencjałem turystycznym i znaczącymi walorami przyrodniczymi – podkreślił wiceminister Andrzej Gut-Mostowy podczas konferencji prasowej, która odbyła się w siedzibie Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka.

To właśnie podczas tego wydarzenia organizatorzy wyścigu zaprezentowali szczegóły dotyczące wyścigu – m.in. trasę i uczestników rywalizacji. W ostatnich sezonach wyścig przyciągał liczne zespoły młodzieżowe i klubowe z Polski i Europy. Nie inaczej jest tym razem – Karpacki Wyścig Kurierów to jedna z najważniejszych imprez w kalendarzu młodych zawodników do lat 23.

– Inicjatywa Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka jest jedną z ciekawszych form budowania polskiej marki na arenie międzynarodowej i ma charakter wielowymiarowy. Promuje zdrowy styl życia, przyczynia się do kreowania wizerunku Polski jako kraju atrakcyjnego turystycznie oraz upowszechnia polską historię, przypominając o bohaterskiej działalności kurierów beskidzkich Armii Krajowej w czasie II wojny światowej  – podkreślił sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

W wydarzeniu promującym wyścig wzięli również udział: Tomasz Wójcik – dyrektor wyścigu,  Anna Salamończyk-Mochel – p.o. prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej, Maciej Szymanowski – dyrektor Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej Felczaka.

39. edycja wyścigu rozpocznie się 29 kwietnia w budapesztańskiej dzielnicy Csepel, a zakończy 3 maja w Wysokich Tatrach po słowackiej stronie. Wyścig tradycyjnie odbywał się będzie na terenie państw Grupy Wyszehradzkiej – Polski, Węgier i Słowacji.

39. Karpacki Wyścig Kurierów pamięci Wacława Felczaka

Tegoroczny wyścig ma się składać z prologu, transferu i czterech etapów:

29.04 – prolog Budapeszt Csepel, 6 km

30.04 – transfer Budapeszt Csepel – Poprad, 350 km

01.05 – I etap Stara Lubowna – Stara Lubowna, 140 km

02.05 – II etap Piwniczna-Zdrój – Niedzica, 130 km

03.05 – III etap Poprad – Wysokie Tatry, 60-80 km

03.05 – IV etap Wysokie Tatry, 3 km

Na liście startowej znalazło się 26 ekip sportowych – wśród nich wszystkie wyszehradzkie reprezentacje oraz reprezentacje: Austrii, Ukrainy, Łotwy, a także grupy kontynentalne, pro-kontynentalna i kluby kolarskie z Polski, Holandii, Słowenii, Słowacji, Danii i Monako.

Karpacki Wyścig Kurierów to obecnie szosowe, etapowe wydarzenie kolarskie dla zawodników do lat 23, których w Polsce popularnie nazywamy „orlikami”. Wyścig powstał w 1975 roku w Tarnowie na cześć bohaterskich kurierów Polskiego Państwa Podziemnego z czasów II wojny światowej. Jego ideą była sportowa rywalizacja na szosach Polski, Słowacji i Węgier, co trwało nieprzerwanie do roku 2000.

Wyścig został reaktywowany w 2009 roku i niemal od razu stał się europejskim, a może i nawet światowym wydarzeniem dla najzdolniejszych młodzieżowców. Tradycyjnie porusza się po drogach Polski, Słowacji oraz Węgier, a czasem nawet zapuszcza się do Republiki Czeskiej.

Wyścig ma swoje stałe miejsce w kalendarzu Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) i jest wyjątkową imprezą z uwagi na swoją geograficzną przestrzeń, historyczne znaczenie oraz legendarne nazwiska kolarzy, którzy w nim z powodzeniem walczyli.

A są to m.in.: Lech Piasecki (drugi „kurier” z 1979, amatorski Mistrz Świata 1985, zawodowy Mistrz Świata na torze 1986), Ondrej Glazja (zwycięzca z 1983 i 1984 oraz Mistrz Świata w przełajach), Rafał Majka (najlepszy kurierski „góral” z 2010 oraz najlepszy „góral” Tour de France i brązowy medalista IO w Rio de Janeiro), czy też Tadej Pogačar (nasz najlepszy kolarz U-21 z 2017 i dwukrotny zwycięzca Tour de France 2020 i 2021).

W 2022 roku odbędzie się również ważna inauguracja – 28 sierpnia z Połańca wystartuje pierwszy w historii Karpacki Wyścig Kurierów dla Kobiet. Będzie to wyraz pamięci i ogromnego szacunku dla kurierek Polskiego Państwa Podziemnego oraz organizacyjny gest w stronę rozwijającego się kolarstwa szosowego kobiet.

Skip to content