Rodzicu, wszystko w Twoich rękach! Do końca marca możesz dofinansować wypoczynek dziecka kwotą 500 zł z bonu turystycznego. Wystarczy, że wygenerujesz bon w systemie teleinformatycznym PUE ZUS

Wszystkim rodzinom, które do tej pory nie pobrały Polskiego Bonu Turystycznego przypominamy, aby wygenerowały go z platformy PUE ZUS i dokonywały nim płatności w terminie do końca marca 2023 r. Ten sam termin obowiązuje rodziny, które tylko częściowo wykorzystały przysługujące im świadczenie w wysokości pięciuset złotych na każde uprawnione dziecko. Co istotne środki z bonu można przeznaczyć np. na przedpłatę za usługę turystyczną, czy noclegową, których termin odbędzie się w późniejszym terminie, np. w okresie tegorocznego wypoczynku letniego. Zachęcamy zatem do skorzystania z tej formy wsparcia, która odciąży domowe budżety, przy okazji wspierając polską branżę turystyczną

– powiedział Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

Polski Bon Turystyczny można wykorzystać w ponad 28 tysiącach miejsc w całej Polsce. Także podczas jednodniowego wyjazdu, bez konieczności pokrywania noclegu lub blisko swojego miejsca zamieszkania. W bazie podmiotów turystycznych przyjmujących płatności bonem dostępne są także obiekty wyróżnione przez Polską Organizację Turystyczną Certyfikatem Dobrych Praktyk – przyznawanym obiektom świadczącym najwyższą jakość usług turystycznych, zarówno tych realizujących płatności bonem, dostosowanych do turystyki rodzinnej oraz wypoczynku dzieci i młodzieży, jak i spełniających wymogi innych ważnych dla turystów kategorii jak m.in. turystyka bez barier, zrównoważona, prozdrowotna czy na obszarach wiejskich.

Za pomocą bonu możesz płacić m.in. za pobyt w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, turnusie rehabilitacyjnym, obozie harcerskim, sportowym czy rekreacyjnym na terenie Polski. Bon jest ważny do 31 marca 2023 r. i nie podlega wymianie na gotówkę, ani inne środki płatnicze. Co ważne, bon można wykorzystać poprzez skorzystanie z oferty turystycznej w tym czasie lub dokonanie przedpłaty za usługę, która zostanie wykonana po tej dacie.

Statystyki wykorzystania Polskiego Bonu Turystycznego podczas pierwszych tygodni tegorocznych ferii są bardzo obiecujące, a kwoty, które wpłynęły do przedsiębiorców turystycznych wskazują, że ten sezon zimowy będzie należał do udanych. Przez kolejne tygodnie, aż do 26 lutego rodzice mogą płacić bonem zarówno za rodzinne wyjazdy na ferie, jaki i zorganizowany wypoczynek dzieci i młodzieży – zimowiska, obozy lub wycieczki czy zajęcia organizowane przez ośrodki edukacyjne. Jeśli jednak ktoś nie ma możliwości skorzystania z bonu podczas ferii, może opłacić nim np. zaliczkę na późniejszy wyjazd, nawet po 31 marca 2023 roku. Ważne jest jednak, aby płatność nastąpiła przed tą datą, czyli terminem, w którym upływa termin obowiązywania programu Polski Bon Turystyczny.

Na czym polega usługa

Głównym celem programu jest poprawa jakości życia, zwiększenie poziomu aktywności turystycznej społeczeństwa, zmiana preferencji spędzania czasu wolnego przez społeczeństwo.

Polski Bon Turystyczny stanowi realne wsparcie dla polskich rodzin w związku z trudną sytuacją gospodarczą wywołaną epidemią Covid-19.  

Świadczenie w formie bonu turystycznego jest przyznawane na każde dziecko do 18 roku życia, w tym dzieci z niepełnosprawnością, na które przysługiwało świadczenie 500+ lub dodatek wychowawczy w dniu 18.07.2020 r. lub na które nabyto prawo do tego świadczenia między 19.07.2020 r. a 31.12.2021 r.

Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością jest to wsparcie w wysokości 1000 zł

Obsługa bonu odbywa się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Aby skorzystać z bonu należy posiadać profil na PUE ZUS. Profil można założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego lub bankowości elektronicznej.

Kiedy możesz skorzystać

Jeżeli masz dziecko w wieku do 18 roku życia i pobierałeś na nie świadczenie wychowawcze 500+ lub dodatek wychowawczy w okresie między 18.07.2020 r. a 31.12.2021 r.

Bon turystyczny będzie ważny do 31 marca 2023 r. i nie podlega wymianie na gotówkę, ani inne środki płatnicze.

Kto może skorzystać

Opiekunowie prawni dzieci w wieku do 18. roku życia, którzy pobierali na nie świadczenie wychowawcze 500+ lub dodatek wychowawczy w okresie między 18.07.2020 r. a 31.12.2021 r.

Co musisz przygotować

Aktywacja bonu nie wymaga składania żadnych wniosków ani dodatkowych dokumentów. Zgodnie z założeniem programu, Polski Bon Turystyczny pojawia się automatycznie na profilu PUE ZUS osoby uprawnionej do pobierania świadczenia 500+, czyli tego rodzica lub opiekuna, któremu wypłacane jest to świadczenie wychowawcze. Instrukcja pobierania aktywowania bonu krok po koku dostępna jest na stronie

https://bonturystyczny.polska.travel/aktywuj-bon

  1. Konieczne jest posiadanie profilu na platformie PUE ZUS.
  2. Wygenerowany numer bonu zobaczysz po zalogowaniu się na PUE ZUS.
  3.  Pełna baza obiektów, z których można korzystać płacąc bonem, dostępna jest na stronie programu: https://bonturystyczny.polska.travel/lista-obiektow. Obiekty wyróżnione Certyfikatem Dobrych Praktyk POT można znaleźć na stronie:https://certyfikat.pot.gov.pl/
  4. Przy opłacie za nocleg/imprezę turystyczną koniecznie podaj informację, że chcesz skorzystać z bonu turystycznego.
  5. Gdy podasz numer bonu, dostaniesz, na wskazany w PUE ZUS numer telefonu lub adres poczty elektronicznej, kod do potwierdzenia użycia bonu (będzie działać na podobnej zasadzie, jak płatność blik). 
  6. Bon działa na zasadzie portmonetki – korzystać z niego można wielokrotnie, do wyczerpania puli środków. 
  7. Bon jest dla opiekuna prawnego dziecka, który:
  • w dniu wejścia w życie ustawy był uprawniony do pobierania 500+ na to dziecko,
  • nabył prawo do pobierania 500+ do końca 2021 roku,
  • pracuje zagranicą i pobiera tam wsparcie podobne do 500+, a wojewoda wydał decyzję o odmowie prawa do świadczenia wychowawczego w postaci dodatku dyferencyjnego.

Co zyskasz

500 zł wielokrotnej płatności aż do wyczerpania tej kwoty.

Bonem możesz zapłacić  m.in. za pobyt w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, turnusie rehabilitacyjnym, obozie harcerskim, sportowym czy rekreacyjnym na terenie Polski.

Uruchomiona została specjalna infolinia, która wspiera zarówno turystów, jak i przedstawicieli branży turystycznej. Prowadzi ją Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Infolinia Polskiego Bonu Turystycznego: 22 11 22 111 oraz e-mail: bon@zus.pl

https://bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow

https://bonturystyczny.polska.travel

Skip to content