Odwrócenie trendu odbierania turystyki, jako branży wysokiego ryzyka przez rynek pracy to aktualnie jedno z głównych wyzwań dla odradzającego się po pandemii sektora turystyki w Polsce. Przekonywał o tym Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, otwierając Ogólnopolską Konferencję Naukową pt. “Rynek Pracy w Sektorze Turystyki po pandemii – współpraca z Sektorem Edukacji w zakresie szkolnictwa zawodowego”.

Pandemia niestety zmusiła nas wszystkich do zweryfikowania planów. Jednym z głównych celów przedsiębiorców dziś jest zapewnienie konkurencyjnej oferty turystycznej, ale uwzgledniającej także, pakiet bezpieczeństwa poprzez dostosowanie świadczenia usług turystycznych do obowiązujących wymogów sanitarnych – powiedział Andrzej Gut Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki i jak dodał: Wiele destynacji turystycznych, cieszących się dotychczas dużą popularnością oczekuje na powrót turystów, który ma ogromne znaczenie dla gospodarki.

Konferencja była okazją do wypracowania interesujących, ale też skutecznych rozwiązań mających wpływ na zapewnienie profesjonalnych kadr niezbędnych do świadczenia usług turystycznych o wysokim standardzie. Podczas obrad pojawił się też temat możliwości zatrudnienia w gospodarce turystycznej uchodźców z Ukrainy.

Wzięli w niej udział m.in. minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, Przewodnicząca Sektorowej Rady ds. Kompetencji Turystyka dr hab. prof. SGH Hanna Zawistowska oraz przedstawiciele Ministerstw: Sportu i Turystyki, Edukacji i Nauki oraz Rodziny i Polityki Społecznej, Izb Gospodarczych: Hotelarstwa Polskiego, Gastronomii Polskiej, a także Izby Turystyki RP i Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Ogólnopolska Konferencja Naukowej pt. “Rynek Pracy w Sektorze Turystyki po pandemii – współpraca z Sektorem Edukacji w zakresie szkolnictwa zawodowego” odbyła się w formie online 16 marca br. z inicjatywy Sektorowej Rady ds. Kompetencji Turystyka oraz Departamentu Turystyki Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz przy współudziale Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy.

Skip to content