W dniach 10-11 czerwca w Skopje odbyło się Zgromadzenie Ogólne Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (European Olympic Committees). Jednym z wiodących tematów obrad były III Igrzyska Europejskie, których gospodarzem w 2023 roku będą Miasto Kraków i województwo małopolskie.

– Małopolska jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się regionów Polski. Jestem przekonany, że zarówno w obszarze sportowym, jak i infrastrukturalnym III Igrzyska Europejskie, których jest współorganizatorem odbędą się na najwyższym europejskim poziomie. Jako strona rządowa zadbaliśmy o zabezpieczenie w budżecie środków, przeznaczając 250 mln zł tylko na inwestycje sportowe. Zapewniliśmy także gwarancję dofinansowania szesnastu inwestycji infrastrukturalnych w Krakowie, które wsparliśmy kwotą 350 mln złotych – powiedział Andrzej Gut-Mostowy, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki w trakcie obrad.

Igrzyska Europejskie Kraków Małopolska 2023

Igrzyska Europejskie Kraków Małopolska 2023 odbędą się na przełomie czerwca i lipca 2023 roku. Gospodarzami imprezy będą miasto Kraków i województwo małopolskie. Ceremonia otwarcia odbędzie się 21 czerwca na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana w Krakowie. W tym samym miejscu 2 lipca dojdzie do uroczystego zamknięcia igrzysk. Igrzyska Europejskie to dwanaście dni sportowej rywalizacji na najwyższym europejskim poziomie. Sportowcy będą rywalizować na obiektach w Krakowie, Krynicy Zdroju, Tarnowie i Zakopanem, jak również w Chorzowie i Wrocławiu.

Decyzja o powierzeniu Miastu Kraków i Małopolsce organizacji III Igrzysk Europejskich zapadła w czerwcu 2019 roku na nadzwyczajnym posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich. Podjęły ją jednogłośnie wszystkie Narodowe Komitety Olimpijskie zrzeszone w EOC.

17 maja 2022 roku w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie doszło do uroczystego podpisania umowy „Host City and Region Contract” regulującej zasady organizacyjne i odpowiedzialności za przeprowadzenie imprezy.

Umowę podpisali m.in. Prezydent Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich Spyros Capralos, Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki, Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski oraz Prezes Spółki Igrzyska Europejskie 2023 Marcin Nowak.

W programie sportowym Igrzysk Europejskich 2023 znajduje się 25 dyscyplin sportowych. Organizatorzy dopuszczają jednak możliwość zmiany lub dodania dyscypliny. Zgodnie ze stanem na 7 czerwca 2022 r., uczestnicy IE 2023 będą rywalizować w:

  • dyscyplinach olimpijskich: badmintonie, boksie, breakdance, judo, kajakarstwie (sprint i slalom), kolarstwie (górskim i BMX), koszykówce 3×3, lekkoatletyce, łucznictwie, pięcioboju nowoczesnym, rugby 7, strzelectwie, szermierce, taekwondo, tenisie stołowym, triathlonie i wspinaczce sportowej;
  • dyscyplinach nieolimpijskich: karate, kickboxingu, padlu,  piłce nożnej plażowej, piłce ręcznej plażowej, skokach narciarskich (letnich) i teqball;
  • dyscyplinach w randze mistrzostw Europy: kajakarstwie (sprint i slalom), kolarstwie (MBX i MTB), pięcioboju nowoczesnym, szermierce, judo – drużynowo, lekkoatletyce – drużynowo i badmintonie.

Wsparcie rządowe dla III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023

Na początku roku Ministerstwo Sportu i Turystyki, Województwo Małopolskie i Miasto Kraków uzgodniły sposób finansowania wydatków organizacyjnych III Igrzysk Europejskich w 2023 roku. Podpisano wówczas list intencyjny, w którym ustalono, że połowę środków pokryje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Województwo Małopolskie i Miasto Kraków sfinansują pozostałe pięćdziesiąt procent, w dwóch równych częściach. W styczniu list intencyjny w sprawie organizacji Igrzysk Europejskich w 2023 w imieniu Skarbu Państwa podpisał Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk. W lutym natomiast Minister Sportu i Turystyki podpisał program wsparcia przygotowania Igrzysk Europejskich w zakresie realizacji inwestycji sportowych. Środki przeznaczone na realizację programu to 250 mln złotych.

Dotacje rządowe obejmą nie tylko inwestycje sportowe. 29 marca podpisano umowę opiewającą na 350 milionów złotych, która zagwarantuje dofinansowanie szesnastu inwestycji infrastrukturalnych w Krakowie.

Skip to content